EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER

EĞİTİM SİSTEMİ ÜZERİNE DÜŞÜNCELER :

 

* Çocuklarımız 4 yaşında ana okuluna başlamalı ve 2 sene boyunca ahlak ve karakter oluşumu temelli eğitim almalı .
* 6 yaşında diller okuluna başlamalı : Türkçe , İngilizce , Arapça . Dil sonradan değil , küçük yaşta öğrenilmeli ve o dil ile öğrenme ve düşünme yeteneği de gelişmeli . Türkçe , çünkü resmi dilimiz ; İngilizce , çünkü bilgi kaynaklarına ulaşmada özgürlük sağlıyor ; Arapça , çünkü hem farklı bir alfabe hem de islamı ve orta doğuyu anlamayı sağlıyor . Çok dil ile düşünebilen çocuğun zekası da çok gelişiyor (İngilterede yaşayan bir Türk ailenin çocuğu anne – babasıyla Türkçe , bakıcısıyla Rusça , dışarıda da İngilizce konuşuyor ve zekasına katkıyı fark etmemek mümkün değil) . Tabii ahlak eğitimi de müfredatta kalmaya devam edecek .
* 8 yaşında , 8 yıllık ilköğretim okuluna başlayacak . Tarih + Coğrafya + Sosyoloji + Ekonomi + Kültür ve Sanat  bir arada tek ders olarak ve insanın varlığından günümüze kadar olan zaman 8 dilime bölünerek devletler , milletler , kültür , ekonomi , yeme içme , sosyal hayat , toplum yaşamını belirleyen kurallar , edebiyat , müzik , etkileşimler , … öğretilecek . Felsefe , Psikoloji , Mantık , Matematik , Ahlak , Diller , Seçmeli dersler olacak . Her dönem ülke çapında genel sınavlar olacak .
* 16 yaşında 3 yıllık liseye başlayacak . Liseler uzmanlaşmış liseler olacak : Sosyal Bilimler , Fen , Teknik , Spor , Güzel Sanatlar , İmam Hatip , Dil , … Liselerde klüp çalışmaları çok önemli yer tutacak , sosyal projeler zorunlu olacak . Her dönem ülke çapında genel sınavlar olacak . Lise mezunları en az 3 dilde konuşabilen , öğrenebilen , düşünebilen , sosyal iletişimde başarılı , ahlaklı ve en az bir hobisi olan hayata hazır gençler olacak .
Bu sistemden gelen lise mezunu üniversiteye ister gitsin , ister gitmesin . 8 + 3 = 11 yıllık ülke genelindeki sınav notları var , kulüp çalışmaları var , sosyal projeleri var , belki de katıldığı yarışmalar var , … Dosyasını hazırlar girmek istediği okullara gönderir , okullarla görüşür , …