Hakkımda

Ben , Kamil Lemi KIVRAK .

22 Ekim 1956′ da Ödemiş / İZMİR’ de doğdum . Babam Oto teknisyen Astsubay Arif KIVRAK (1930-2002) , annem ev kadını Güngör KIVRAK (1936-2008) . İkisi de hem inançlarında samimi müslüman hem de Atatürk’ü seven , cumhuriyet insanıydılar . Minnetle anıyorum .

Babamın görevi nedeniyle okul öncesi çocukluğum Balıkesirde , İlkokul 1-4 Sivasta geçti . İlkokul 5′ de dedem vefat edince nineme refakat etmek için Ödemiş’e döndüm ve ilkokulu Ödemişde bitirdim , orta 1′ de Sivas’ a döndüm . Orta 2′ ye Muş’ta başladım ama ilk 2 ay derslerin çoğu boş geçince , çevremin ve ailemin benden beklentilerini karşılayabilecek bir eğitim alabilmem amacıyla tekrar Ödemiş’e gönderildim . Liseyi Ödemişde bitirdim , lisedeyken Tübitak matematik yarışma ekibindeydim , kros takımındaydım , her sene tiyatro kolundaydım , korodaydım , ve bir orkestra kurmuştum org çalıyordum .

1975’de İ.T.Ü. M.M.F. Elektronik ve Haberleşme bölümüne girdim . Okul tercihim bilgi işlem merakımdan kaynaklanıyordu , doğal olarak yönelimim de bu doğrultuda oldu . Yerine göre müzikten ,spordan , sinema ve tiyatrodan taviz verip bilgi işlemciliğimi geliştirmeye önem verdim . Sınıf arkadaşlarım da beni en çok bu niteliğimle hatırlarlar . Tübitak’ın üniversite öğrencileri arasındaki yarışmalarına şu projelerle katıldım :
1978 : Transistörün matematiksel modeli üzerine bilgisayar destekli bir araştırma (Mansiyon ödülü) .
1979 : Öğrenen makinalar .
1980 : PLA (Programlanabilir Mantık Dizileri)’ ların yüzey optimizasyonu için bilgisayar destekli bir araştırma (3. ödülü) .
1981 : İşaret tanıma .
1976 VE 1977′ de COBOL dili kurslarına katıldım (İTÜ’ de) , 1981 Mart – Haziran’ da İTÜ Bilgisayar Merkezinde sistem operatörlerinden birisi olarak çalıştım .
1982’de Ülker’in IBM sistem 32′ den 34’e geçiş çalışmalarını yapan ekibe destek verdim , bu nedenle Nisan 1982′ de IBM’ in RPG II kursuna katıldım .
Çeşitli elektronik dergilerinde yazar / editör olarak , “Bilgisayar Dünyası” dergisinde Yazı işleri müdürü ve yazar / editör olarak çalıştım . 20’nin üzerinde dijital elektronik , donanım , yazılım , bilgisayar programlama , bilgisayar bilimleri konulu makalem yayınlandı .
Hem kendi okulum İTÜ’ de hem İ.Ü. İşletme Fakültesinde bazı öğretim üyelerinin çalışmalarındaki bilgi işlem uygulamalarına destek verdim , bu bir kazan – kazan çalışması oldu , vizyon sahibi oldum .

1982’de İ.T.Ü.’ nden iyi derece ile mezun oldum . Bitirme tezim “İşaret tanıma : Elle yazılmış karakterlerin tanınması” idi .

1982′ de İ.Ü. İşletme Fakültesi Üretim Yönetimi bölümünde yüksek lisansa başladım .

Kasım 1983’de yüksek lisans sınıf arkadaşım Fatma Melek Kızıldağlı ile evlendim . ( 3 kere boşanıp tekrar evlendik . Kasım 1984′ de kızım Güngör Didar , Eylül 1997′ de kızım Ayşe bilge doğdular . Mart 2010′ da eşimle tekrar denemenin anlamsızlığında mutabık kalarak , medenice son kez ayrıldık ) .
Mayıs 1983 – Mayıs 1984’de M.Ü. ‘ de “Türkiye Ekonomisi Araştırma Merkezi” nde bilgi işlemci olarak çalıştım ve ayrıca orada -galiba Türkiyede ilk olarak- “Yönetim Bilişim Sistemleri” kitapçığı hazırladım ; “İşletme , Ekonomi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi” nde asistan (öğretmen) olarak çalıştım ve “Bilgi işlem” , “İşletme yönetiminde bilgisayarlar” derslerini verdim . Marmara Üniversitesi Bilgi İşlem Merkezi Fizibilite Raporu’nu hazırladım , D.P.T. beğenmeyince Ankaraya gidip ilgili jüri hocalarını ziyaret edip raporumu savundum , M.Ü. tarihindeki ilk D.P.T. onayını aldım . Olay ciddiye bindiğinde pek çok karışan ortaya çıkınca rahatsız oldum ve istifa ettim .

Haziran 1984 – Mayıs 1987’de “Etrak İnşaat , Taahhüt ve Ticaret A.Ş.” de bilgi işlem sorumlusu olarak çalıştım . Türkiye için stok kontrol , bordro , cpm / pert ve Libya için stok kontrol , muhasebe , bordro programlarını yazdım .

1985′ de İ.Ü. İşletme Fakültesi yüksek lisansımı tamamladım , iyi derece ile mezun oldum (sertifika değil , MBA yüksek lisans) . Yüksek lisans tezim “Bilgisayar destekli üretim planlama , kontrol ve yönetim sistemleri” idi .

Ekim 1986 – Haziran 1989’da Bilkom bilgisayar bilimleri kurslarında öğretmenlik yaptım .

Haziran – Ağustos 1987′ de Ensch Tech (Luxembourg) için danışmanlık yaptım . Tayvan Ensch Tech’de Türkiye ve Ensch’in tüm dünya branşlarına gönderilecek IBM PC uyumlu bilgisayarların niteliklerinin neler olacağını belirledim .

Eylül 1987 – Nisan 1992’de pek çok şirket için sistem analizi , bilgi işlem sistemi seçilmesi ve kurulması , iletişim ve veri transferi kurulması , program yazılması , donanım ve yazılım desteği verilmesi ,… işleri yaptım .
{ POYSAN A.Ş. (Jun 87 / Dec 87), TELSAN A.Ş. (Jun 87 / Dec 89), KARBOGAZ A.Ş. (Jun 87 / Dec 89), ETRAK A.Ş. (Jun 87 / Jun 91), GAYSAN GROUP (Jun 87 / Apr 92), ENTEC A.Ş. (Vice President’s Assistant, Oct 87 / Apr 92), GÜNAY GROUP (Mar 88 / Apr 92), UMAŞ A.Ş. (Apr 88 / Apr 92), PİMET A.Ş. (Aug 88 / Dec 91), UZAY A.Ş. (Apr 91 / Apr 92). }

Nisan – Ekim 1992′ de askerlik görevimi yaptım .

Ocak 1993 – Aralık 2003’ da LEM Bilgi İşlem Hizmetleri , Danışmanlık ve Tic. Lim. Şti. ‘ ni kurdum . Pek çok yerli ve yabancı şirkete Danışman / Sistem Analist olarak hizmet verdim , bir ara 7 elemana varan kadromla da her türlü bilgi işlem ihiyaçlarını karşıladım , problemlerini çözdüm , servis verdim . LEM Bilgi İşlem’ in müşterileri arasında GAYSAN Grup , GÜNAY Grup , UZAY Örgü Yünleri , Siyaş A.Ş. , Markom Leo Burnett Reklamcılık , Gillette , Dünya Göz Hastanesi , … gibi pek çok kuruluş vardı . LEM Bilgi İşlem SCO Unix’in çözüm ortaklarındandı .

Eylül 1997 – Mayıs 1999′ da M.Ü. Sağlık Eğitimi Fakültesi’ nde Öğretim Görevlisi olarak Bilgi İşlem dersleri verdim .

Ocak – Temmuz 2004′ de Dünya Göz Hastanesi’nde tam zamanlı çalıştım , HBYS Sorumlusuydum .

Ağustos 2004 – Nisan 2005′ de SENTİM Bilişim Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş.’nin elemanı olarak İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinde HBYS Proje Yöneticiliği yaptım .

….ve 28 senelik bilgi işlem kariyerinden sonra :

Ekim 2005 – Nisan 2006′ da LEDSİS Aydınlatma ve Alternatif Enerji Sistemleri Dış Ticaret Ltd.Şti.’nde Dış ilişkiler ve Ar – Ge sorumlusu olarak çalıştım.
Mayıs 2006 – Kasım 2008 ‘de Bilgi işlemde Sistem Analist / Danışman olarak ; ledli aydınlatma ve yenilenebilir enerji sistemlerinde Danışman olarak serbest çalıştım . Bu dönemde Hong Kong ve Shenzen (Çin)’ de bulundum .

Kasım 2008’de emekli oldum .

…22 Aralık 2008’de felç geçirdim . %60 engelliyim . Yürüyebiliyor ve kimseye muhtaç olmadan yaşayabiliyorum , ama sol kol ve bacak kullanımım sınırlı , sol el kullanımım biraz daha çok sınırlı (mesela 2 el gerektiren işleri yapmam zor) .

Tanıyanlar akıllı bir adam olduğumu söyler (IQ testim 151 çıkmıştı , Türkiyede “ölçülmüşler arasında” 2. olduğum söylenmişti -1. THY çalışanıymış-) . Kendimi övmek istesem ; akıllı , ahlaklı , güvenilir ve yalan söylemeyen bir adam olduğumu söylerdim .

Bilgisayara bir işi en noksansız ve en hızlı nasıl yaptırabileceğimi düşünmenin , “Analist” yeteneklerimi geliştirdiğine inanıyorum .

Kahve kültürü babamda da yoktu , bende de yok . Boş vaktim çok . Eski eşimin ingilizcesi benden iyiydi , büyük kızımın zaten çok iyiydi (üstüne bir de şimdi kocasıyla beraber Londra’da) , küçük kızım %100 ingilizce psikoloji okuyor ; ailede en kötü ingilizce bende . Ben de temelli körelmesin diye bol bol ingilizce diziler izliyorum . Haber kanallarını takip ediyorum , internette geziniyorum , etrafımdaki insanlarla ilgili analizler yapıyorum , ülkemin farklı farklı sorunlarıyla ilgili analizler yapıyorum .

(Bu arada 40 yıldır çok sevdiğim insan şefimiz İnci Çayırlı’nın yönettiği İTÜ (Mezunları) Türk Müziği Topluluğundayım , zaman zaman konserlerimiz -15 Kasım’da KKTC Cumhuriyet Bayramı için Kıbrıstaydık- , toplantılarımız oluyor mutlaka katılmaya çalışıyorum . Sık sık tiyatroya gidiyorum -İzmir Sahne Tozu Tiyatrosu geçen sene bu zor merdiven çıkan halimle hiç bir oyunlarını kaçırmadığım için “Yılın En İyi Seyircisi” ödülüne layık gördü- ; yani müzik , tiyatro , ingilizce diziler , internet , … analizle uğraşmadığım zamanı dolduruyor)

Ülkemizde “Başkanlık” tartışmaları yapılıyor . Halbuki öncelikli sorun “kaliteli TBMM” . Ben 2013 Eylülünden beri bu konuda analizler yapıyor , fikirlerimi paylaşıyorum . Tüm gazetelerin okuyucu köşelerine, köşe yazarlarına , siyasi partilere ,… “adil seçim sistemi” projemi gönderdim . Sadece AKP’ den “seçim işleri ekibimize gönderin” cevabı geldi . Şimdi “idealsecimsistemi.com” ile ülkemin en önemli problemlerinden birine bulduğum çözümü kamuoyuna ulaştırabilmeyi umuyorum .

Allahtan hayırlısı …

Selam ve sevgiler .

boylesecimeniyiyonetim@gmail.com
0232 544 5248
0544 22 10 956 (ya da isterseniz 0544 221 0956)